Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2004
7 SKEDAR, matsked i silver 1813, matsked i silver 1917, div mindre skedar i silver & vitmetall.
Smycken Övr diamringar
CARMOSÉRING, 18K, 7 gammalslipade briljanter ca 2.54 ct W-TCr/SI-P1, stl 16 1/4, svensk, 1962.
RING, 14K vitguld, smaragd ca 1,00 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ct, Cr/P, stl 17 3/4, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 1 större samt 8 mindre briljanter ca 0,83 ct totalt, W-TCr/SI, stl 17 1/4, vikt 5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 36 briljanter ca 2,90 ct, Cr/SI (4 dia har mindre skador), längd 18 cm, vikt 18,9 g.
RING, 18K vitguld, 7,2 mm odlad pärla, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ct, W/VS, stl 17, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld & vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ct, clips, vikt 5,9 gr.
KEDJA/HÄNGE + ARMBAND, 18K guld med rosa korallkulor och hänge i ljust rosa ("angel skin") korall, L=96 & 17½ cm.
BROSCH, 18K guld, 7 mm äkta pärla, 10 gammalslipade diamanter ca 0,10 ct, K.A. Danielsson 1919, etui.
BROSCH, 18K guld, safir och 2 rosenslipade diamanter ca 0,02 ct, tillv 1916, vikt 3,3 gr.
BROSCH, 18K guld, 6½ mm blisterpärla och 10 små diamanter ca 0,04 ct, vikt 3,2 gr, stämpl K.A.
3 SMYCKEN, brosch i silver med strass, hänge (fluga med rörliga vingar), hänge i snidad vit jade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 sötvattenspärlor och 4 diamanter ca 0,20 ct, TCr-Ca/P, skruvmekanism.