Avslutad | Julklapps – Lördag 13 december 2003
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 2 rader, 9-9,5 mm diameter, lås 14K vitguld med briljanter Längd 39 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 1,01 ct, F(TW)/SI2, (enl bif EGL Diamond Report), stl 17+.
RING, 18K guld, droppslipad blå safir ca 1,00 ct, 25 briljanter ca 0,40 ct, TW-W/VS, stl 15½, vikt 6,1 g.
RING, med istoppsringar, 18K guld med briljanter smaragder, rubiner samt safirer stl 17 mm.
RING, 18K vitguld, 3 droppslipade safirer ca 2,20 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ct, stl 15, V=5,7 gr.
MATSILVER, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, silver.
Visa varaSilver Matsilver
MATSILVER, 12 gafflar, 12 skedar 11 knivar, silver ( knivarna ostämplade ).
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld med 3 safirer samt 2 briljanter tot ca 0,30ct ca W/VS-SI, vikt 3,5 g, stl 16 1/2 mm
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 1,29ct enl. gravyr, champagnefärgad/P1, stl 17 1/2 mm.