Avslutad | Klassiska – Lördag 29 november 2003
Klubbad för
ALLIANSRING, 18K guld & vitguld, 6 åttkantslip diamanter ca 0,06 ct, W/SI, en dia lite naggad i kanten, stl 17 3/4.
MATSILVER, 12 stora matskedar i silver av Dufva och K. Anderson ca 1910-20, + 2 skedar & gaffel 1800-tal.
RING, 18K guld, rosenkvarts, cabochonslipad, gjord 1985 av U.I. Engström i Dala-Floda, stl 18 1/4, V=13,8 gr.
RING, 18K guld, ovalslipad granat ca 0,65 ct, 8 briljanter ca 0,08 ct, Cr/SI-P, stl 15 3/4, V=1,7 gr.