Avslutad | Klockor – Lördag 6 december 2003
Klockor Piaget
PIAGET, damur, nr. 3847 PS/78967, 18K guld, manuell, safirglas (skadat), integrerad länk, längd 174 mm, 1960-tal, box.
LONGINES, fickur, ankarur, 18K guld, savonett, bucklor, gravyr, ca 1923, kedja metall.
Klockor Perrelet
PERRELET, Rectangle Royale, No 531, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, juni 2001, box.
Klockor Calvin Klein
CALVIN KLEIN, Ref nr. K 8191, kronograf, midsize, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk.
OMEGA, Seamaster 120 m, Ref nr. 2381.81.00, serie nr. 54305446, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk stål/guld, ca 1996, box.
ART WATCH, design av Lasse Åberg, herrur, plast, quartz, plexiglas, plastband.
ASU, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, 1940-tal.
Klockor Universal
UNIVERSAL, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, går ej, ca 1959, metallänk ej original.
Klockor Moser & Cie
HY MOSER & CIE, herrur, doublé, manuell, plexiglas, glasbaksida, läderband, ca 1950.
Klockor Alpina
ALPINA, kronograf, cal Alpina 943, herrur, stål, manuell, plexiglas, krona + axel saknas, går ej, ca 1945, metallänk ej original.
IWC, herrur, cal 83, serie nr. 1031935, stål, manuell, plexigls, liten sekundvisare, läderband, skadad urtavla, defekt, ca 1942.
Klockor Eterna
ETERNA, damur,18K guld, quartz, datum, safirglas, gravyr, x-länk 18K guld ca 2001, box
OMEGA, Constellation, cal 1011, Ref nr. 1680059, serie nr. 35427178, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, integrerad länk, totalvikt 140 g, oanvänd, ca 1974, box.