Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2003
Klubbad för
PÄRLCOLLIER, 3 rader odlade pärlor 8-8,5 mm diameter, lås 18K guld som även kan användas som örhängen, med briljanter (1 fattas) samt smaragder, längd 57 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 diamanter ca 1,50 ct totalt, TW/SI-P (en dia är "fracture filled"), vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, helallians med 23 briljanter ca 1,38 ct totalt, TW-W/SI, stl 16½+.
SOCKERRUSKA, silver rokoko, på välvd fot bukig överdel, utl stämplar ca 1930 höjd 19 cm.
BÄGARE, silver, vidgande invändig förgylld, CG Hallberg Stockholm 1947 H 26,5 cm. vikt 610 g.