Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2003
BROSCH, i silver med came´, filigran, strass-sten i mitten, mörkblå & ljusblå emalj, 4,8 x 3,8 cm.
FJÄRILSBROSCH i brons med blå, svart och röd emalj (liten skada på den röda emaljen) 7½ x 5 cm.
DIV. SMYCKEN, 4 delar: silverarmband (2 bucklor), doserad onyx-collier, hänge/kors m. filigran & clips-örh.
BROSCH & HÄNGE I 18K guld med pärlor (en rund odlad och en barock), broschen från 1927.
5 SMYCKEN, bl.a. norsk emalj, 4 broscher (varav 3 i silver), 1 par örhängen i silver.
GRANATSMYCKEN, 2 broscher, 1 ring, 1 par örhängen, 1 hänge, (alla delar i silver utom en brosch).
3 SMYCKEN fjärilsbrosch i silver, came´brosch i silver, hänge i 14K guld & förgyllt silver med citriner.