Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 mars 2003
HÄNGE, öppningsbar medaljong bergkristall i 18K guldram ,med safirer, rubiner, smaragder samt rosenstenar, Paris stämplar troligen sent 1800-tal.
ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter totalt ca 0,80 ct, cirka G(TW)/VVS, stl 17 mm W A Bolin 2001, ask.
RING, 18K vitguld med 1 briljant cirka 1,22 ct, J(CR)/SI, samt briljanter totalt ca 0,40 ct, stl 17 1/2 mm.
COLLIER, 18K guld med briljanter totalt ca 3,5 ct,cirka G-H(TW-W)/VVS- VS, fransk stämpel i låset.
Smycken Övr diamringar
RING, 18K vitguld med 17 briljanter totalt ca 1,65 ct, H-I(W-TCR)/VS-SI, ( mittsten ca 0,40 ct), stl 16 1/2 mm.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld med citrin samt pärlor, längd 40cm, O Kristensen Göteborg 1920.
Smycken Lås
SMARAGDLÅS, PÄRLCOLLIER,18K guld med 1 smaragd ca 14.0ct, briljanter ca 0.36ct, W/SI, 97 briljanter ca 3.00ct, W/VS-SI, handgjort, svenskt.
Smycken Smaragdring
CARMOSÉRING, 18K vitguld med rund fasetterad smaragd ca 0,4 ct, samt briljanter totalt ca 1,01 ct (enl gravyr), cirka H(W)/VS, stl 19 mm.
BROSCH, 18K vitguld med briljanter samt åttkantslipade diamanter ca 1,4 ct, E Thomasson,1962.
BROSCH, 18K guld, svensk sötvattens pärla 8,5mm, gammalslipad diamant ca 0,56 ct, tillverkad av Bernard Hertz, 1901.
CLIP, platina med rubiner tot ca 2,40 ct, briljanter, åttkant- och bagettslipade diamanter tot ca 11 ct, ca W/VS-P, (några stenar har små skador), vikt 18 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med mabepärlor 17 mm, samt 36 briljanter ca 0,72 ct, TW-W/VS-SI, clips.
ALLIANSRING, platina med 18 briljantslipade diamanter ca 3,06 ct totalt, H(W)/VS-SI, stl 16mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 18K guld,vikt 44.2 g, 7 briljanter ca 0,70 ct, ca TW/VS, längd19 cm, handgjord, GK 1962