Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2002
RING, 14K guld, briljant i mitten ca 0,59 ct, L (TCa) / P1, & 4 små brilj, stl 16½, V=3,4 gr.
ÖRHÄNGEN, ca 8K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,27 ct totalt, Cr/P1, skruvmek.
Smycken Herring
HERRING, "hästsko", 14K guld, 8 brilj ca 1,00 ct tot, TCr/P1 en dia liten nagg, stl 19, vikt 10,3 gr.
SET:COLLIER, ARMBAND ÖRHÄNGEN, 18K guld med briljanter totalt ca 3,65 ct G-H/VVS samt smaragder Längd 44cm resp 18,5 cm.
RING, ca 7K vitguld, brilj (en del skadade) & bag slip dia ca 0,65 tot, TW-W/SI-P, stl 17.
ALLIANSRING, 18K guld med bagett- sliapde diamanter totalt ca 0,70 ct H(W)/VS samt smaragder 19 ½ mm.
Smycken Rubinring
RUBIN- & DIAMANTRING, 18K guld, rubin ca 1,20 ct & diamanter ca 1,50 ct totalt, TW-R/SI, (4 baguetter små skador), stl 16½.
ENSTENSRING, 18K vitguld med 1 gammalslipad diamant ca 0,69 ct J(CR)/P stl 15 3/4 mm.