Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2002
Klockor Tudor
TUDOR, Princess Oysterdate, damur, bicolour, automatisk, plexiglas, datum, originallänk, cert, 1987.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6917, serie nr. 7084542, damur, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, briljanturtavla, jubileelänk, cert, maj 1983, x-tra urtavla.
IWC, Doppelchronograph, Ref nr. 3713-003, serie nr. 2829996, herrur, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, splitt-sekund, läderband, cert, dec 2000, box.
BREITLING, Chronomat, Ref nr. A 13350, serie nr. 13598, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, cert, mars 2000, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Ref nr. 18038, serie nr. R221360, herrur, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, presidentlänk, x-tra länkbit, ca 1988.
CERTINA, New Art, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, ca 1976, metallänk ej original.
ROLEX, Day-Date, Ref nr. 18239, serie nr. T351772, herrur, 18K vitguld, automatisk, safirglas, dag, datum, presidentlänk, cert, september 1998, box.
LONGINES, fickur, serie nr. 4969801, ankarur, kronograf, 18K guld, bucklor, gravyr, ca 1930, box.
BREITLING, Premier, kronograf, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, boett + verk ej signerade, läderband, ca 1955.
Klockor Rado
RADO, Integral, herrur, high-tech ceramics, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås.
CARTIER, Santos, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk (defekt), ca 1986, box.
CARTIER, 21, chronoscaph, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk stål/gummi, ca juni 2000, box.
Klockor Corum
CORUM, Bubble, Large, Ref nr. 163.150.20, serie nr. 647215, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2001.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Ref nr. SA.56176.695, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, ca 1986.
IWC, "Engström Stockholm", herrur, verk nr. 890703, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1925.
MILDIA, "Gelharr", fickur, ankarur, savonett, 14K guld, bucklor, kedja 18K guld/vitguld, längd ca 380 mm.