LITEN SKÅL, silver 81 gram.
Utrop: 400 kr
KAFFESERVIS, kaffeservis, grädde, socker samt bricka och sockertång vikt 825.0 g
Utrop: 3 200 kr
MATSILVER, vikt 229.0 g fiskbestick, sterling England
Utrop: 1 100 kr
GRÄDDKANNA SAMT SOCKERSKÅL, SILVER.
Utrop: 700 kr
2 FLASKOR, silver engelska resp japanska stämplar.
2 ETUIER SAMT 6 askfat, silver.
Utrop: 900 kr
2 SENAPSKANNA samt dosa med lock, agat, silver.
Utrop: 800 kr
SENAPSKANNA, silver/glas, Birmingham 1881.
2 SERVETTRINGAR samt 3 serveringsskedar, silver.
Utrop: 450 kr
KONFEKTSKÅL, silver genombruten med hänkel H=20 cm.
BESTICK, nysilver / pärlemor, 12 delar etui.
12 KAFFESKEDAR, silver, delvis förgyllda.
SKÅL, silver / agat stämplat F.C Stockholm H=11 cm.
VAS, silver, H=11,5 cm.
SKÅL MED LOCK samt KANNA, tenn, svenska stämplar 1932.
Utrop: 1 200 kr
SKÅL SAMT 6 tallrikar, tenn.
Utrop: 600 kr
RING, förg. silver, månsten & blå safirer, stl 17½, (en safir saknas), vikt 5,4 gr.
Utrop: 350 kr
COLLIER, odlade pärlor 7.5-7.8 mm diamanter lås 18 k guld med turmalin L=42 cm
Utrop: 4 000 kr
COLLIER, 18K vikt 65.0 g med odlade sötvatten L = 45 cm
Utrop: 5 500 kr
SAFIRRING, 18K vitguld med Ceylon safir ca 6,0 ct briljanter ca 3.5 ct W/VS stl. 17 3/4 mm
Utrop: 42 000 kr
Klassiska
Lördag 9 nov 2002
Smycken / Silver / Ädelstenar
Läs mer
Klubbauktion
Klubbas i Stockholm