Avslutad | Klockor – Lördag 2 november 2002
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, bucklor, läderband, ca 1959.
OMEGA, Ladymatic, "Meister", cal 661, serie nr. 20574685, damur, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
RELLUM, damur, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1930.
Klockor Chopard
CHOPARD, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, integrerad länk, längd 166-170 mm, MARKNADSVÄRDE: 5.100 kr
RECTA, herrur, 14K guld, manuell, plexiglas, 1960-tal, metallänk ej original.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Golden Ellipse, Ref nr. 3548, serie nr. 2745617, herrur, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne 18K guld, box.
OMEGA, speedmaster 125, herrur, cal. 1041, serie nr. 36253176, kronograf, stål, automatisk, mineralglas, 24 timmmars visning, originallänk, 1970-tal.
CARTIER, Must 21, herrur, stål/doublé, quartz, mineralglas, integrerad länk, viklås.
Klockor Rado
RADO, Florence, herrur, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, oanvänd, cert, oktober 2001, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, ref 6916, serie 7170586, damur, stål, automatisk, plexiglas, datum, jubiléelänk, ca 1982, extra länkbit, NYPRIS: 28.700 KR, MARKNADSVÄRDE: 11.484 KR.
ETNA, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, går ej, diamanter & rubiner, integrerad länk, längd 170-174 mm, vikt 37,8 gr.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, damur, doublé, quartz, safirglas, gravyr, ca 2001, länk 18K guld, längd 165 mm.