Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 mars 2002
RING, 18K vitguld med briljanter totalt ca 1,03 ct samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ct stl 19 mm, skadad skena.
SLIPSHÅLLARE, 14K guld / vitguld med cabochonslipad safir samt diamanter, ryska stämplar.
CARTIER, Panthère, damur, 18K guld, quartz, safirglas, briljantkrans, originallänk, cert, mars 1986, box.
DAMUR, platina, manuell, plexiglas, åttkantslipade diamanter 0.35 ct, 1940-tal, armbandet skadat och säkerhetskedja defekt.
RING 18 K guld med 8/8 - slipade samt baguette - slipade diamanter tot ca 1,70 ct,W/P, stl 16 1/2
ARMRING 18 K vitguld med briljanter tot ca 0,82 ct ca W/VS-SI, vikt 31 g, ca 16,5 cm.
KEDJA/HÄNGE 18 Kvitguld med briljanter tot ca 1,30 ct ca W/SI, vikt 18 g, kedja längd 40 cm
KEDJA/HÄNGE 18 K vitguld, briljanter, baguette - och trapets- slipade diamanter, tot ca 1,10 ct, ca W-Cr/SI-P, ca 42 cm.
RING 18K guld / vitguld med mediumslipad diamant 0,88ct,CR/VS1, briljanter tot 1,30ct,TCR/VS, 17,5mm
ARMBAND 18 K vitguld, briljanter tot ca 3,30 ct, W/VS-SI, samt safirer, rubiner och smaragder, längd 19,5 cm.
ARMBAND 18 K vitguld med briljanter tot ca 3,40 ct ca W/SI-P, vikt 29 g, längd 18 1/2 mm