121 - 140 av 240
1...678...12 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 juli 2001

Klubbad för

RING, 18K guld med cabochonslipad rubin stl 17 mm.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

KEDJA / HÄNGE, 21K guld med safir samt briljanter.

Utrop: 3 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med briljanter totalt ca 1 ct.

Utrop: 7 700 kr

Smycken Slipshållare

SLIPSHÅLLARE, 18K vitguld med briljant.

Utrop: 1 800 kr

BRILJANT oinfattad, plomberad med cert. IGI, 0,32 ct, H(W)/VS 2

Utrop: 4 000 kr

BRILJANT oinfattad, plomberad, med cert. IGI, 0,32 ct, H(W)/VS 2

Utrop: 4 000 kr

DIAMANT smaragdslipad, oinfattad, plomberad, cert. EGL, 1,04 ct, I(TCR)/SI 2

Utrop: 26 000 kr

SÅSSKÅL, silver GAB, Sthlm 1920 på underfat, D=17,5 H=11 cm , vikt 500g, gravyr.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

SKÅL, silver, jugend GAB 1920 halvklotformad på välvd fot, livet m jugendbård i relief D=15 H=11,5 cm.

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver, brockk, Wien ca 1910 oval frukt o blomdek i hög relief L=25,8 H=5,5 cm.

Utrop: 2 100 kr

SKÅL, silver med lodräta reliefåsar GAB, Stockholm 1922 D=19 H=9 cm.

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver vidgande m veckat brätte CG Hallberg Stockholm 1953 D=19 H=7,5 cm.

Utrop: 1 500 kr

SKÅL, silver, klockformad med veckat brätte invändigt förgylld K Andersson Sthlm 1932 D=18,5 H=7,8 cm.

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver hamrad på tre fötter svenska stämplar ca 1920 D=12,3 H=7,5 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

VAS, silver, jugend B Hertz Stockholm 1906 , hög Vas på fot invändigt förgylld.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver, vidgande på välvd fot GAB 1933 D=13,5 H=12 cm.

Utrop: 1 000 kr

BÄGARE, silver 2 st CG Hallberg Stockholm 1941-42 urnformade med 2 hänklar inv förgylld.

Utrop: 1 100 kr

SOCKERSKRIN, silver CG Hallberg 1950 rokoko inv förgyllt H=10 L=9 cm.

Utrop: 2 500 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDSERVIS, silver 2 delar kanna samt sockerskål.

Utrop: 1 900 kr

GRÄDDKANNA, silver KIEV 1895 livet m bladdkekor. H=9 L=10 cm.

Utrop: 2 000 kr