Avslutad | Exklusiva – Lördag 27 oktober 2001
RING, platina med cabochonslipad smaragd samt åttkantslipade diamanter, H Strömdahl 1939, stl 16 1/4 mm
ARMBAND, 18K vitguld med 3 ametister och 88 brilj. ca 3,50 ct TW/VVS
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 18K vitguld med 15 briljanter totalt ca 1,30 ct samt South Sea pärla 11,50 mm, handgjord H Strömdahl 1952 , delbar i 2 + mejsel.
ARMBAND, 18 K guld med lås emalj, gammalslipad diamant samt rosenstenar, svenska stpl 1930. Lödningar.
RING, platina med briljant 1.43ct ca W-TCR / SI2 samt briljanter totalt 1.00ct ca W / VS-SI, stl 17mm.
Klockor Eterna
ETERNA, Gold Club, damur, 18K guld, quartz, safirglas, diamanturtavla, diamantkrans, integrerad länk med diamanter totalt ca 4.30ct ca W/VS.
PÄRLRING 18 K vitguld med south- sea pärla 19x15,5 mm, diamanter totalt ca 1.20ct ca W-TCR / SI-P samt safirer totalt ca 3ct, stl 18mm.
Visa varaSmycken Övriga
COLLIER, 18K vitguld med Tahiti- pärlor samt briljanter totalt ca 1.80ct ca TCR / VS-SI.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld med 2 briljanter toalt ca 0.37ct H (W) / VVS, handgjord av Claes Giertta, stl 17 1/2mm.
1 PAR ÖRHÄNGEN, 18K guld / vitguld med briljanter totalt ca 0,6 ct signerade Kotschinsky.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med rektangulär smaragd ca 3,3 ct samt briljanter ca 0,5 ct stl 17 3/4 mm. Svenska stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med diamanter ca 2,00 ct totalt, TW-W/VS, stift, vikt 15,6 gram.