Avslutad | Exklusiva – Lördag 24 mars 2001
PLATINABROSCH, med briljant ca 0,58 ct J(CR)/SI, medium-,bagett- samt åttkantslipade diam totalt ca 1,50 ct, 3x5 cm Frankrike ca 1925-30.
RING, 18K vitguld med akvamarin ngt sliten samt 18 briljanter, Hugo Strömdahl 1947. stl 15 3/4 mm.Vikt 16,3 g.
RING, i blomform 18K guld med åttkantslipade diamanter safir samt röd emalj stl 15 1/4 mm, handgjord svensk.
ARMBAND, 18K vitguld med mediumslipade- samt åttkantslipade diamanter totalt ca 1,8 ct ca 1930. Vikt 14,4 g. L=17,5 cm.Tjeckoslovakien.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 safirer totalt ca 5,5 ct samt briljanter totalt ca 2,35 ct, skruvmekanism, svensk tillverkning, 1950-tal.
ARMBAND, 14K vitguld med 13 briljanter totalt ca 1,91 ct H-I(W-TCR)/ VVS-VS) Holländska stpl 1950-tal. L=18,7 cm. Originaletui
BROSCH, platina med carréslipade smaragder samt briljanter ca 1935 liten skada. 5x1 cm.
RING, 18K vitguld med briljanter totalt ca 0,7 ct samt safir stl 16 1/2 mm. Svenska stämplar.
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, doserade 9,4-4,5 mm samt keshipärlor, lås, 18K / silver rosenstenar. längd 44 cm.
RING Platina med 2 briljanter ca 2,40ct, ca W-TCr/P, samt 6 8/8-slipade diamanter ca 0,06 ct, stl 18 mm
BRILJANT ARMBAND 18K vitguld vikt 29.0 g med 117 briljanter ca 10.0 ct ca W/VS L = 18 cm Holland samt Israel.
RING, 18K vitguld / guld med skuren lapis lazuli handgjord hos Gaudy Stockholm 1987,stl 18 1/2 mm. 17,6 g.