101 - 120 av 340
1...567...17 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2000

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, vikt 75,6 g. L=20 cm B=3,8 cm. 1960-tal.

Utrop: 5 800 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, 4 delar, silver, svenska stämplar. 1961.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, italiensk mikromosaik, gul metall

450 kr

Utrop: 400 kr

2 MATSKEDAR, samt 3 kaffeskedar, silver, 1916 resp. 1857

300 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld med granat och orientpärlor vikt 2 g. Stl. 17 mm

650 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER orientalisk med guldlås 18K L= 54 cm

Utrop: 2 500 kr

BROSCH 9K vitguld 2 briljanter ca 0,10 ct Amerika ca 1920

1 050 kr

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, silver med markasiter och violett glas

700 kr

Utrop: 800 kr

MARKASIT COLLIER silver med rökkvarts

700 kr

Utrop: 600 kr

BÄRNSTENS COLLIER

Utrop: 400 kr

BROSCH, 14K guld med 5 st orientpärlor, vikt 12 g. lagningar

1 600 kr

Utrop: 1 400 kr

2 ST BROSCHER, 18K guld med camé och orientpärlor, total vikt 7 g

1 000 kr

Utrop: 650 kr

1 BROSCH OCH 1 SLIPSNÅL, 18K guld med odlad pärla samt 2 st svenska sötvattenspärlor, 4 g.

1 200 kr

Utrop: 450 kr

ARMRING, metall antik med glassten och emalj

750 kr

Utrop: 600 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, 18K med 16 briljanter ca 0,12 ct stl. 18.5 mm

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld med briljant, ca 0.08 ct. ca TW-W/SI vikt 7 g. stl- 15 1/4 mm

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

RING,. 18K vitguld med 14 st briljanter, ca W/VS ca 0.40 ct. samt turmalin. Vikt 5 g.

3 550 kr

Utrop: 3 200 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, kaffekanna, tekanna, gräddkanna, sockerskål, silver iransk

Utrop: 6 800 kr

6 TEBÄGARE, silver, iransk

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 14K guld, vikt 38.8 g fantasi. L= 19 cm

Utrop: 2 500 kr