21 - 40 av 252
123...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 3 juni 2000

Klubbad för

PÄRLCOLLER SAMT ARMBAND, odlade sötvattenspärlor.

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor blåaktiga 7 rader.

Utrop: 800 kr

LJUSSTAKAR, silver 8-kantig stam Markströms, Uppsala 1977,,H=15.

Utrop: 2 700 kr

SKÅL, silver halvklotform med reliefåsar GAB Stockholm 1923 D=15,7 H=7,7 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver, halvklotform, slät CG Hallberg, Stockholm 1920 D=15,5 H=8 cm.

Utrop: 1 400 kr

BÄGARE, silver, vidgande överdel K Andersson Stockholm 1931 invändigt förgylld H=20,5 D=11,3 cm

Utrop: 1 800 kr

BÄGARE, silver, rakt vidgande o räfflad fot invändigt förgylld BEFA Göteborg 1979, H=15, D10 cm.

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, vidgande o välvd fot med rokokodekor i relief inv förgylld GAB 1905.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

BÄGARE, silver, bukig slät, invändigt förgylld GAB Stockholm 1924 H=14 D= 9,5 cm.

Utrop: 1 200 kr

BÄGARE, silver, bukig med lagerbärsblad B Hertz Stockholm, 1912. H=11,2 D=7,5 cm.

Utrop: 700 kr

SALTKAR MED SKED, silver / röd emalj, Danmark.

425 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, silver signerade Etsuko Minowa, Stockholm.

425 kr

Utrop: 400 kr

ARMRINGAR, stål ,Wiwen Nilsson ca 1935 2 st

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld med grön safir ca 3 ct samt 4 briljanter, stl 18 1/4 mm vikt 4,5 g.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld med safir 0,41 ct stl 17 3/4 mm, vikt 1,6 g.

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld med gul safir 0,31 ct stl 16 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld med 5 safirer stl 17 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld med 3 rosa safirer stl 17 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld med briljant ca 0,10 ct /VS stl 17 1/4 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE, HJÄRTA 14K guld med briljant ca 0,05 ct vikt 1,0 g.

500 kr

Utrop: 600 kr