Klubbauktion | Moderna – Lördag 21 december
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade fasettslipade safirer ca 1,31 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/P, stift, vikt 2,6 g.
ANTON MICHELSEN, collier, sterlingsilver, ljusblå emalj, Stockholm 1959, höjd 30 mm, längd 38 cm, vikt 66,8 g, emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rosa safirer ca 1,03 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,1 g.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,57 ctv, ref. nr. 82/2891-20, serienr. 9634208, stl 17 mm, vikt 6,8 g, lätt missfärgning under glas, certifikat, originaletui och ytterkartong.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ref.nr. 83/4854-20, serienr. 9425069, vikt 5,3 g, stift, certifikat.
GEORG JENSEN, alliansring, Aurora, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, TW/VS, 17,25 mm, vikt 2,2 g.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora,18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,4 g.
EFVA ATTLING, collier, Mini planet & stars necklace, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, längd 40-43 cm, vikt 4,5 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Blonde, mini, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,02 ct, TW/VS, 5,7 mm, vikt 1,4 g, stift, originaletui.
LAPPONIA, armband, 18K guld, signerad Björn Weckström, Finland, längd 18,5 cm, vikt 25,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 16 cm, vikt 8,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 1,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 17 cm, vikt 3,8 g.