Klubbauktion | Moderna – Lördag 21 december
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-TCr/P, hänge 18 mm ink ögla, kedja 46 cm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, kuddformad briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,5 g, mittstenen något sned i sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, mått 6,4 x 6,4 mm, vikt 1,8 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 133 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca W-Cr/VS-SI, storlek 17,5+ mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med inneslutningar som når ytan, några diamanter med mindre nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,41 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, knappmekanism, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,6 g.
REY URBAN, armband, sterlingsilver, signerad, för Åge Fausing, Danmark, svenska importstämplar, längd 19 cm, vikt 35,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, diameter ca 7,5 mm, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,50, 8 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 23,2 g.