Klubbauktion | Moderna – Lördag 21 december
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 10 rubiner ca 0,28 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, 18,5x14,3 mm, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g, den större diamanten med mindre nagg vid kuletten.
CLAES GIERTTA, silver, armring, kvadratisk form, Stockholm 1967, mått 60 x 60 mm, vikt 31,7 g.(d)
CLAES GIERTTA, armring, silver, delvis öppen, Stockholm 1968, innermått ca 18 cm, vikt 25,3 g.(d)
CLAES GIERTTA, armring, silver, delvis öppen, genombruten dekor, Stockholm 1965, innermått ca 17 cm, vikt 111,9 g.(d)
CLAES GIERTTA, armring, silver, arbetad yta, Stockholm 1965, innermått ca 21 cm, vikt 19,1 g.(d)
CLAES GIERTTA, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 1994, längd 60 cm, vikt 32,3 g, skadat lås. (d)
ATÉLIER AJOUR, ring, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, Stockholm 1984, stl 15 mm, vikt 5,9 g, iläggskulor för storleksförminskning, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
EBBA BRAHE, hänge med kedja, 18K guld/oxiderat sterlingsilver, svarta diamanter 2,97 ctv, längd 45,5 cm, vikt 21,7 g, originaletui, ytterkartong, extra bit av kedja.
GEORG JENSEN, ring, nr 46E, sterlingsilver, hematit, stl 16 mm, vikt 22,6 g.
Kerstin Öhlin Lejonklou, ring, silver/18K guld, Östersund 1964, stl 14,25 mm, vikt 4,9 g.(d)
KARLHEINZ SAUER, ring, silver, mossagat, Mörbylånga 1971, stl 16 mm, signerad, vikt 18,1 g. (d)
BENGT LILJEDAHL, hänge, silver, grön natursten, Stockholm 1970, höjd 56 mm, vikt 26,0 g, skada på stenen.(d)
TONE VIGELAND, örhängen, Sling, sterlingsilver, Norge, höjd 50 mm, vikt 18,2 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 156 briljantslipade diamanter ca 3,24 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 16,9 g.
HANS HANSEN, collier, nr 320, sterlingsilver, Danmark, längd 39 cm, vikt 67,7 g.
KUPITTAAN KULTA, armring, silver, labradorit, Elis Kauppi, Finland ca 1970, vikt 31,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, hjärta, 3 briljantslipade diaman ca 0,07 ctv, ca TW/VS, vikt 3,9 g, för dobbar. Pärlrad, odlade pärlor ca 6,15 mm, med dobbar, längd 45,5 cm.