Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
MANDELSTAM, örhängen, Colibri collection, sterlingsilver/18K guld, opal, emalj, höjd 40 mm, stift, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 större och 16 mindre briljantslipad diamanter 1,30 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/P, inneslutningar når ytan, en större diamant är skadad, nagg, stl 18 mm, vikt 23,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca CR/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW/SI, stl 17,5+ mm, vikt 3,4 g, en klo av.
ETSUKO MINOWA, brosch, sterlingsilver, blommor, signerad, Stockholm 1992, mått 35x90 mm, vikt 27,9 g.
ARMBAND, silver, månsten, längd 18 cm, vikt 56,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K guld, modifierad bismarcklänk, Malmö 1961, längd 20 cm, bredd 0,7 cm, 2 berlocker, vikt 13,3 g.
HALSKEDJA, 18K guld, cordell, längd 45,5 cm, vikt 21,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/silver, vit sten, Guldvaruhuset, Stockholm 1945, stl 17 mm, vikt 2,2 g, nagg på stenen, slitna klor.
ÖRRINGAR, 18K guld, diameter 1,7 cm, vikt 0,8 g, små bucklor.
ARMBAND, silver, bismarcklänk, Victor Janson, Lindesberg 1969, längd 19,5 cm, bredd 1,2 cm, vikt 39,7 g.
STIGBERT, collier, silver, Stockholm 1976, innermått ca 11,2 x 11,0 cm, vikt 49,6 g.
DAVID ANDERSEN, armring, sterlingsilver, Norge, innermått 6 x 7 cm, vikt 53,8 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 6,3 g, en diamant med naturlig hålighet, safiren med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd ink ögla 15 mm, vikt 0,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 29 st briljanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 0,6 g.