Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
RING, 18K vitguld, 17 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,43 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, naturaler vid rondist, inneslutning vid rondist.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,23 ct enligt gravyr, TW/VS, stl 15 mm, vikt 2,4 g, litet nagg på kuletten, slitage på klor.
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 9,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca TW/P, stl 18 mm, vikt 2,0 g.
SMYCKESET, collier och örhängen, gulmetall, granater, längd 44 cm, stift, vikt 24,2 g, olika snurrebussar.
RING, 18K vitguld, smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, svensk importstämpel.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,18 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 5,8 g, gravyr, svensk importstämpel.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,11 ct, ca TW/VS, vikt 0,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,3 g.
Ädelstenar Safirer
2 OBEHANDLADE SAFIRER, ovalslipade, 2,01 ctv, 1,07 + 0,93 ct, ca 6,6x5,3 mm, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
DOSA, silver, med lock, cylinderformad, Jacob Engelbert Sundberg, Sundsvall 1864, höjd 35 mm, diameter 48 mm, vikt 28,5 g, buckla.
BÄGARE, silver, klockformad, på rund fotring med geometriska mönster, GAB, Stockholm 1960, höjd 100 mm, diameter 92 mm, vikt 96,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, förgyllt silver, kuddslipade bergkristaller, Ryssland, mått 15x12 mm, vikt 10,0 g, ask.
MATSKEDAR, 6 st, sterlingsilver, London 1700-talets andra hälft, totalvikt 401,5 g, gravyrer.