Avslutad | Moderna – Lördag 9 november
CARTIER, hänge/ring, Love secret astro, 18K vitguld, ref nr 158240, år 1999, 2 svarta snören längd 40/45 cm, stl 51 (16,25 mm), vikt 15,6 g,
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, ref GQ3332, stl 52 (16,5 mm), vikt 8,3 g, originaletui, slitage.
PIAGET, ring, Possession, ref nr D08514,18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, stl 52 (16,5 mm), vikt 9,2 g, slitage.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 2, 18K vitguld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, Dew drops, sterlingsilver, pärlemor, höjd 55 mm, vikt 4,7 g, krokar, ej stämplade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,61 ctv, höjd 43 mm, vikt 4,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, svartrodinerat, åttkantslipade diamanter 0,21 ctv, höjd 28 mm, vikt 2,1 g, stift.
Smycken Lås
FROM, lås, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, mått 23x23 mm, vikt 13,3 g, collier i sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor samt färgade lila och blå odlade sötvattenspärlor, längd 38-40 cm, totalvikt inklusive lås 214,5 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Finland 1995, längd 45 cm, vikt 33,3 g, smyckespåse.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, Finland 1996, längd 18 cm, vikt 39,3 g, smyckespåse.
SANDBERG, ring, Sommar, sterlingsilver/18K guld, stl 17,75 mm, vikt 11,4 g, originaletui.
RING, oxiderat sterlingsilver, To the moon and back, rökkvarts, Ateljé Johanna E, Mörbylånga, stl 17 mm, vikt 7,7 g, originaletui, ej stämplad.
RING, 18K guld, To the moon and back, morganit, Ateljé Johanna E, Mörbylånga 2022, stl 17 mm, vikt 6,0 g, originaletui.