Avslutad | Moderna – Lördag 9 november
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 smaragdslipade diamanter ca 4,01 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 19 cm, förkortningsbar, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 4 morganiter ca 0,30 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,75 mm, 3,4 g.
RING, 18K vitguld, kuddformad briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Light Greenish Yellow/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16 mm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors, längd 16/18 cm, vikt 2,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 42,0 mm, vikt 11,2 g, några diamanter har nagg på kulett.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld, odlad pärla ca 7 mm, 2 rader, mått 21x21 mm, vikt 8,1 g, obs! ej dobbar.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, för 2 rader, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, diameter 13,6 mm, vikt 6,9 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 194 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-TC/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 18,6 g.
RING, förgyllt sterlingsilver, "monogram PP", Paula Pantolin, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 2007, längd 44 cm, vikt 30,7 g, smyckespåse.
LES MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 54 (17,25 mm), vikt 7,9 g, slitage.