Avslutad | Moderna – Lördag 9 november
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Stockholm 2003, längd 45 cm, vikt 28,0 g, originaletui.
HERMANN OLE JACOBSEN, armband, sterlingsilver, Köpenhamn, Danmark, 1950-tal, längd 19 cm, vikt 82,8 g, säkerhetskedja.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, svart snöre, längd 98 cm, vikt 5,9 g, originaletui.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1971, stl ca 16 mm, vikt 17,2 g, orignalpåse.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41 cm, vikt 31,3 g, diamant med nagg på kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, grå Tahitipärlor ca 13,1-13,2 mm, något droppformade, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/SI-P, krokar, vikt 8,1 g.
OLE LYNGGAARD, armband med berlock, Sweet drops, oxiderat sterlingsilver, grå månsten, svart läder, längd 36 cm, vikt 13,0 g.
OLE LYNGGAARD, collier med berlock, oxiderat sterlingsilver, bergkristall, svart snöre, längd 101 cm, vikt 10,9 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet drops, oxiderat sterlingsilver, ametist, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 15/16,5/17,5 cm, vikt 3,6 g.
ARMBAND, 18K roséguld, Harmony, åttkantslipade diamanter, längd 15,5/17/18,5 cm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 4,90 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 18 cm, vikt 11,0 g, några diamanter med nagg.
ENGELBERT, ring, 18K guld, The Legacy Knot ring, medium, stl 14,5 mm, vikt 10,8 g, originaletui, storleksändrad, lätt slitage.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, Love nr 5, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 16 mm, vikt 10,4 g.