101 - 120 av 294
1...567...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosenkvarts 21,18 ctv, ovalslipade rosa turmaliner 0,98 ctv, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, Mandelstam, höjd 22 mm, vikt,8,2 g, stift, originalask.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister 12,78 ctv, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, Mandelstam, höjd 32 mm, vikt 6,1 g, stift, originalask.

Utrop: 12 200 kr

RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 195 briljantslipade diamanter ca 3,49 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 43 cm, vikt 21,7 g, enstaka diamanter med ytdefekt.

Utrop: 64 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca W(H)/SI1, laserinskription 7413574614 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, varav mittstenarna ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,3 g.

Utrop: 18 600 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, 3,3 g.

Utrop: 29 500 kr

RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr-Ca/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, mininagg på mittstenens paviljong.

9 800 kr

Utrop: 11 000 kr

ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,86 ctv, Cr-TCa(J-K)/VS, stift, diamanterna har nagg på kuletten, vikt 1,5 g

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RIVIÈRECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 15,53 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 30,5 g, några diamanter har nagg vid kuletterna, visst slitage.

Utrop: 170 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,3 g.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, R/VS, vikt 1,2 g, stift, ena diamanten har liten kulettfasett och andra litet nagg på kuletten.

Utrop: 13 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, antik- och gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, stift, vikt 6,1 g, några diamanter med skador, i övrigt mindre nagg.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

12 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,96 ctv, ca W-TCa/VVS-VS

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,50 ct, ca TW(F)/VVS2, GIA laserinskription 6412722811 samt dossier, 28 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRRINGAR, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 14 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW/VS-SI, Juvel-guld, Göteborg 1968, stl 15,5 mm, vikt 5,3 g, slitna klor.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad obehandlad safir ca 2,00 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VVS, Guld och Juvelateljén, Göteborg 1975, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 12 200 kr

RING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct, TW(G)/SI2, 51 briljanter ca 0,57 ctv TW/SI, stl 16,75 mm, mittstenen har mjölkig ton, GIA certifikat 2161815944, några av sidostenarna har nagg på kuletten, vikt 4,6 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,76 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 18,1 g, något mindre kulettnagg på diamanterna, klorna saknar rodium, ask samt ateljégaranti från Gulwers medföljer.

Utrop: 16 000 kr