Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
HÄNGE, 18K vitguld, snidad onyx 2,12 ct, 28 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 1,2 g.
HELALLIANS, 18K vitguld, briljanter ca 1,98 ctv, W-TCR/P, stl 17,25 mm, några diamanter är skadade, vikt 4,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 18,5+ mm, vikt 3,5 g, en diamant är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, Västerås Guldsmedsatelje, Västerås 1970, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, låg krona, extra fasett vid rondisten, nagg på kuletten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd kedja 38 cm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,36 ct, W/VS-SI, stl 17 mm, briljanter med nagg på kuletten, vikt 4,4 g.
Ädelstenar Övrigt
KUNZIT, kuddslipad 33,71 ctv, mått 21,48 x 16,88 x 13,08 mm, några väldigt små nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med 3 st odlade sötvattenspärlor ca 5,2 mm, 13 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, förgyllt silver, doserade ovalslipade ametister, längd 17 cm, säkerhetskedja, vikt 26,2 g.
BÄGARE, 2 st, silver, på fot, invändigt förgyllda, antika, Ryssland, Moskva 1886 och 1892, höjd 60-80 mm, vikt 61,2 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 ovalslipade ametister, höjd 5 mm, stift, vikt 1,0 g, snurrebussar i förgyllt silver.
RING, 18K vitguld, knut, briljantslipade diamanter 0,76 ctv enligt gravyr, ca River-TCr/VS-Si, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar, några diamanter med nagg..
ENGELBERT, armband, 18K guld, odlade pärlor ca 3,5 mm, cabochonslipade ametister, Stockholm 1960, längd 18 cm, vikt 9,7 g.