61 - 80 av 118
1...3456 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 november

Klubbad för

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, fickur, 47,5 mm, savonett, Cal 17-700, Serie nr. 932460, Ref nr. 865, Boett nr. 530434 / 865, 18K guld, ankargång, "Extract from the Archives", tillverkad 1975, såld 20/2 1976.

41 000 kr

Utrop: 32 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer (Swiss), Chronometer, s.k. "Gilt Dial", Ref nr. 6610, Serie nr. 168749, Cal 1030, Verk nr. N692178, Boett nr. 6610 (II.56), herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, omlumade visare, läderband, tillverkad andra kvartalet 1956.

64 000 kr

Utrop: 65 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, "Geneva Seal", Cal 315, Serie nr. 3405182, Ref nr. 5711/1A-001, Boett nr. 4342419, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 2007, box, ytterkartong.

810 000 kr

Utrop: 820 000 kr

OMEGA, Seamaster 120 (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 25697322, Ref nr. ST 166.027, Boett nr. 166.027, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, tygband, ca 1967.

28 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King (-T Swiss T-), Precision, Ref nr. 5500, Serie nr. 8234113, Cal 1520, Boett nr. 1002, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-J8 / 574, cert, juli 1986.

30 000 kr

Utrop: 25 000 kr

IWC, Schaffhausen, Portugieser, Yacht Club, Cal 89361, Serie nr. 3449321, Ref nr. IW3902-09, Boett nr. 3821766, kronograf (Flyback), herrur, 45,4 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, viklås i 18K rosa guld, cert, mars 2012, box (skadad).

84 000 kr

Utrop: 84 000 kr

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Edward Piguet, Cal 2385, Serie nr. 519449, Ref nr. 25925OR.O.0001CR.01, Boett nr. E-37039, kronograf, herrur, 29 x 38 (49) mm, 18K rosa guld, automatisk (rotor i 18K guld), safirglas (repor), datum, läderband (se fördjupad information), viklås i 18K rosa guld, cert, februari 2002, träbox.

100 000 kr

Utrop: 115 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Tritinova Dial", Ref nr. 16523, Serie nr. U609763, Cal 4030, Verk nr. 170346, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78393A-X4/703 B, cert, september 1999, träbox (ej komplett).

130 000 kr

Utrop: 132 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymetre", s.k. "Misprint 220 Bezel", Cal 861, Serie nr. 30992803, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverade visare, OBS: urtavlan saknar lysmassa, läderband, ca 1970.

35 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Klockor Bucherer

CARL.F.BUCHERER, Patravi, Power Reserve Chronograph, Chronometer, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 193985, Ref nr. 10615.03.1301, Boett nr. 10.044, kronograf, herrur, 38,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, stort datum, gångreservsindikator, läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, januari 2011, box (skadad).

Utrop: 72 000 kr

IWC, Schaffhausen, Portugieser, "150 Years", Cal 69355, Serie nr. 4496715, Ref nr. 371602, Boett nr. 6169777, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås, cert, januari 2019, box (skadad), ytterkartong (skadad). Limiterad men ej numrerad (En av 2000.)

54 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Klockor Blancpain

BLANCPAIN, Villerét, "Triple Calendar Moonphase", Cal 95, Boett nr. 995, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1990.

39 000 kr

Utrop: 28 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", "Straight Writing", Cal 861, Serie nr. 31629384, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, Zulu-band, ca 1971.

37 500 kr

Utrop: 38 000 kr

ROLEX, Oyster, Precision (-T Swiss T-), s.k. "Oversize", Ref nr. 6424, Serie nr. 282363, Cal 1215, Verk nr. 035, Boett nr. 6424 (C.R.S), herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, senare urtavla (-T Swiss T-), läderband, ca 1957.

22 000 kr

Utrop: 21 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Twenty-4, Cal E15, Serie nr. 3379870, Ref nr. 4910/10A-001, Boett nr. 4276667, medium, 25,1 x 26 (30) mm, stål, quartz, safirglas (nagg), diamanturtavla (10 st. 8/8), briljanter på boetten (36 st. TW/VVS, ca 0,45 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. A751E, längd 174 mm, ca 2000, box (skadad).

55 000 kr

Utrop: 46 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, "Wood Dial", Ref nr. 16013, Serie nr. 8794487, Cal 3035, Verk nr. 1332038, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i trä, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.18-J2/455, längd 178 mm, ca 1985, box.

60 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON CONSTANTIN, Genève, s.k. “Disco Volante”, Cal 1001, Serie nr. 522934, Ref nr. 6006, Boett nr. 347365, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1954.

36 000 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Oyster Prince, Date-Day (-Swiss-), s.k. "Jumbo", Cal AS 1895, Ref nr. 7017/0, Serie nr. 696042, Boett nr. C.R.S., herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadade/relumade/målade visare, läderband, ca 1969.

24 000 kr

Utrop: 13 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. Y366610, Cal 3135, Verk nr. 3 9531340, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytt insert ("Slim Four"), Fliplocklänk, viklås (utbytt/senare), Ref nr. 93253-CP12/701, cert, mars 2003, box, ytterkartong.

94 000 kr

Utrop: 86 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, "Geneva Seal", Cal CH 28-520 C, Serie nr. 4041244, Ref nr. 5980R-001, Boett nr. 4501507, kronograf, herrur, 40,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband/gummi, viklås i 18K rosa guld, cert, oktober 2010, box, ytterkartong.

Utrop: 820 000 kr