Avslutad | Allmänna – Tisdag 29 oktober
Syskonring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g, diamanter med kulettfasett.
DESSERTSKEDAR, silver, 10 st, mönstrade med blommor, Gense, Eskilstuna 1996, längd 12 cm, vikt 158 g.
Keramik Vaser
VAS, keramik, grön glaserad, Uppsala Ekeby, Einar Lutherkort, dekor av kvinna, 1930-tal, höjd 29 cm, bruksslitage.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, vakuumgjutna prästkragar, höjd ca 3,5 cm, krokar, vikt 4,7 g, etui.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, en diamant med fasetterad kulett, slitna klor.
Glas Bruksglas
REIJMYRE, 4 stycken snapsglas, rött glas, Björn Trädgårdh, höjd 8,5 cm, bruksslitage.
PÄRLRING, 18K guld/vitguld, odlad sötvattenspärla, vita topaser, Falköping 1966, storlek 17,5 mm, vikt 3,8 g, ena topasen med skada.
HALSKEDJA, 18K vitguld, singaporelänk, längd 42 cm, bredd ca 1,0 mm, vikt ca 1,3 g.