Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
PÄRLCOLLIER, lås i silver, odlade pärlor något barocka i formen, längd 58 cm, vikt 33,9 g.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, odlade pärlor, markasiter i låset, doserat, längd 49 cm.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, odlade pärlor, glasstenar, doserad, längd 49 cm, saknar sten i låset.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6-6,40 mm, lås i 18K guld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 48 cm.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 10,6 mm, 33 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 21,8 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENNUI, enstaka örhänge, Dot diamond hoop, 14K guld, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW/SI, höjd 10 mm, vikt 0,4 g, huggie.
SOPHIE BY SOPHIE, ring, One Diamond Ring, 18K guld, briljant 0,08 ct, TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 16,5 mm, 10,9 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, baguetteslipad grön turmalin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, Dahlgren & Co, Malmö 1958, stl 17 mm, 4,9 g, mittstenen med slitage, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, Sengels guldsmedja, Stockholm 2004, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,33 ct, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.