Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
ARNE JOHANSEN, armring, sterlingsilver, abalone snäckskal, Danmark, 55x60 mm, vikt 44,5 g.
IVART. HOLTH, örhängen, förgyllt sterlingsilver, vit emalj. Norge, höjd 20 mm, vikt 4,2 g, clips.
ALBERT SCHARNING, brosch, Löv, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Norge, 75x35 mm, vikt 14,3 g.
IVAR T. HOLTH, armband, förgyllt sterlingsilver, emalj, naturscener, Norge, längd 18,5 cm, vikt 20,6 g, emaljen med små nagg och repor.
DAVID ANDERSEN, brosch, förgyllt sterlingsilver, vit emalj. Norge, 55x13 mm, vikt 9,3 g.
AKSEL HOLMSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, svart och vit emalj, Norge, läng 19 cm, vikt 14,1 g.
ELVIK & CO, brosch, förgyllt sterlingsilver, lila emalj, Norge, 55x35 mm, vikt 13,6 g, små repor och nagg på emaljen.
DAVID ANDERSEN, smyckeset, 3 delar, förgyllt sterlingsilver, grön emalj, Norge, Collier längd 39 cm, Armband längd 19,5 cm, Örhängen höjd 30 mm, clips, vikt 75,3 g,
BROSCH, silver/18K guld, fröpärlor, gammalslipade diamanter, längd 43 mm, vikt 2,9 g, en pärla saknas.
BROSCH, platina/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, längd 58 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,21 ctv, stl 18,5 mm, Göteborg 1974, vikt 3,5 g, gravyr.
COLLIER, silver / låghaltigt vitguld, cabochonslipad smaragd, fasetterade diamanter, längd 52 cm, vikt 16,2 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,4 g, en diamant med mindre nagg på kuletten.