Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, imitationspärla, paste, längd, 73 cm, vikt 54,2 g, säkerhetskedja.
Silver Etui
SKRIN, silver, rektangulärt, lock med arbetad yta, träinsats, längd 17,8 cm, bredd 8,5 cm, höjd 2,4 cm, svenska importstämplar, vikt 335,4 g.
ARMBAND, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16 alternativt 18 cm, förkortningsögla, vikt 0,7 g.
COLLIER, 14K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 45 cm, förkortningsögla, vikt 1,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 18K vitguld, 42 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, cirkelformad med diameter 12 mm, vikt 0,4 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/P, stl 18 mm, vikt 5,1 g, gravyr, nagg på en diamant.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,22 ct, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, ca 174 briljanter ca 1,74 ctv ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g, flera skadade stenar.
Smycken Medaljong
HÄNGE, 14K guld, medaljong, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant samt 6 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, någon enstaka diamant med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCr/VS-P, storlek 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/SI, längd 45 cm, vikt 3,2 g.