Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Crazy Heart Pendant, sterlingsilver, längd 50 cm, vikt 8,8 g
O´DWYER, alliansring, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, lång gravyr.
O´DWYER, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt uppgift 0,41 ct ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 2,8 g, gravyr, originalask.
MARIA NILSDOTTER, ring, 18K vitguld, Claw Nouvelle, svart diamant, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g, originaletui.
LAPPONIA, armband, Fjällbäck, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1971, längd 19,5 cm, vikt 12,3 g.
GEORG JENSEN, armring, Offspring, sterlingsilver, design Jacqueline Rabun, stl L, vikt 16,4 g, originalask.
GEORG JENSEN, örhängen, Infinity, sterlingsilver, höjd 15 mm, stift, vikt 16,4 g, originalask.
THERESIA HVORSLEV, hängen, Sagan om Hänget, 3 delar, 18K guld/sterlingsilver, höjd 25 mm, signerade, vikt 4,3 g.
THERESIA HVORSLEV, ringset, Sagan om Ringen, 4 delar, 18K guld/silver, stl 18 mm, signerade, vikt 6,3 g.
EFVA ATTLING, collier, 18K guld, Happy tear pendant, läder, längd 40 cm, slitage på läder, vikt 5,9 g
MARIA NILSDOTTER, ring, Octopus Ring, sterlingsilver, stl 18,75 mm, vikt 15,1 g. originalask.
MARIA NILSDOTTER, ring, The Sirens Jaw, sterlingsilver, stl 18,75 mm, vikt 15,6 g, originaletui.
EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver, Big Bubbles ear, mått 60 x 43 mm, vikt 18,3 g, etui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Love, design Charlotte Lynggaard, stl 16 mm, vikt 10,8 g, slitage.