Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
SOPHIE BY SOPHIE, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g, ej märkt Sophie by Sophie, specialbeställd.
WOLFGANG GESSL, ring, sterlingsilver, plast, Stockholm 1986, stl 17,5+ mm, vikt 11,8 g, etui, (d)
GEORG JENSEN, saltkar med sked, nr 15, sterlingsilver, blå emalj, Danmark mått 43x59 mm, vikt 32,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS-SI, kors, mått ca 12 x 10 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,2 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, för 2 rader, 18K guld, cabochonslipad onyx, mått 22x16,5 mm, vikt 10,8 g.
RING, 18K guld, arbetad yta, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca Cr/P, stl 17,5 mm, bredd ca 10 mm, vikt 14,4 g.
GEORG JENSEN, armring, nr 204, sterlingsilver/18K guld, design Torun Bülow-Hübe, stl L, vikt 16,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Design string, 18K guld, silke, längd ca 130 cm, smyckespåse, vikt 2,5 g
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, varav mittstenen ca 0,76 ct, ca W-Cr(H-J)/VS, Sten Eklund, Stockholm 1971, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, två lödda kulor i ringskenan.
OLE LYNGGAARD, collier, 4 rader, frostad vinröd agat, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 42,2 g, ej stämplad.
OLE LYNGGAARD, armband, svart läder, Spot on, 18K guld, onyx, diameter 15 mm, vikt 3,4 g, längd 20 cm,
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,74 ct, TCa(K)/VS1, vikt 1,1 g, diamanten har liten kulettfasett och liten natural vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca W-Cr/SI, längd 44 cm, vikt 8,8 g, diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
LOUISE GRØNLYKKE, ring, 14K vitgld, briljantslipad diamant 0,33 ct enlit gravyr, ca TW/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3 delar, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(VS, stl 17,5 mm, vikt 16,2 g.