Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 12,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,4 g.
PER BORUP, lås, hjärta, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, barocka, färgade grå sötvattenspärlor, längd 43 cm inklusive lås.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,8 cm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,2 g, diamanterna har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, Tahitipärla, ca 12 mm, 16 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW/VS, guldsmed Christan Fredriksson, Stockholm 2010, stl 17 mm, vikt 9,6 g, ringskenan med visst slitage.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 7,4 mm, vikt 2,2 g, stift.
CHIMENTO, ring, 18K vitguld, citrin, briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca TW/VS, 17,5 mm, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, en klo är sned.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,04 ctv ca TW-Cr/VS, Aurum, Roland Tollin, vikt 3,4 g.
BIRGER HAGLUND, ring, 18K guld, syntetisk korund, Stockholm 1968, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g.(d)
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, ovalslipad rubin 1,18 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1984, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, små nagg på rubinen.
GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2010, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr, etui.
GUNNAR FAHLSTRÖM, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 15,5 mm, vikt 6,0 g, gravyr, etui.
GEORG JENSEN, ring, nr 190, sterlingsilver tigeröga, stl 17,25 mm, skada och spricka i stenen.
TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, silver, glas, skruvmekanism, ej märkta Torun, höjd 68 mm, vikt 6,7 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, hänge, silver, strandsten, ej märkt Torun, höjd 79 mm, vikt 9,8 mm. (d)