Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
GEORG JENSEN, 18K trefärgat guld,12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 15,5 g.
ENGELBERT, ring, Serpentin, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.
BVLGARI, hänge med kedja, B.zero1, 18K guld, serienr. AWFCE7, längd 39/42/44/47 cm, vikt 14,3 g.
GEORG JENSEN, collier, Sautoir, sterlingsilver, svart agat, längd ca 102 cm, vikt 35,1 g, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,34 ctv, ca R-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,2 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,98 ct, TW(F)/P1, GSI inskription 49428400121, 18 prinsesslipade diamanter ca 1,87 ctv, ca R-W/VS-P, stl 17 mm, två ihoplödda ringar, slitage.
GAUDY, armband och kedja, 18K guld, silver, Stockholm 1995 längd armband 20 cm, längd kedja 41 cm, vikt 127,5 g ca 95,6 g 18K guld, går att koppla ihop med varandra.
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, Geysir, Björn Weckström, Finland 1994, stl 18+ mm, något skev ringskena, vikt 6,9 g
STORY OF LOVE, ring, Cannes, platina, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, originaletui.
TIFFANY & CO, helalliansring, platina, 31 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS, stl 14 mm, vikt 2,2 g, gravyr.
GEORG JENSEN, armband, nr 203, sterlingsilver, sodalit, Torun Bülow-Hübe, vikt 46,1 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 232, sterlingsilver, blå emalj, Henning Koppel, mått 61x52 mm, vikt 35,1 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 1, sterlingsilver, malakit, efter 1945, formgiven av Georg Jensen 1904, längd 41-44 cm, vikt 50,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 384, Forget Me Knot, sterlingsilver, Torun, längd 70 mm, vikt 7,8 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 151, sterlingsilver, rutilkvarts, Torun, stl 16,5 mm, vikt 15,9 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 369, sterlingsilver, Torun, höjd 55 mm, vikt 6,4 g, stift.