Avslutad | Allmänna – Tisdag 15 oktober
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, bärnsten, höjd 22 mm, längd 45 cm, vikt 2,6 g.
RING, sterlingsilver, citriner, cubic zirconia, bredd 13 mm, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
BROSCH, sterlingsilver, 6 safirer ca 0,66 ctv, 5 smaragder ca 0,55 ctv, 4 rubiner ca 0,44 ctv, cykel, höjd 47 mm, bredd 48 mm, vikt 11,2 g.
ARMBAND, sterlingsilver, lapis lazuli, odlade sötvattenpärlor, längd 17-19 cm, vikt 2,4 g.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
Keramik Ytterfoder
YTTERFODER, EWALD DAHLSKOG, "Tellus" för Bo Fajans, troligen 1940-tal, Glaserade. Höjd 15 cm, diameter 18 cm, mindre skador.