Avslutad | Allmänna – Tisdag 15 oktober
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 11,0 mm, stift, vikt 3,2 g.
Kuriosa Tenn
LJUSSTAKAR, 2 st, tenn, svagt konade kolonnskaft med kannelyrer, pärlbård, Empir, Sverige 1833, mått 24,5x11,5 cm, vikt 897,4 g, löstagbara manschetter, slitage, bucklor.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 12,0 mm, stift, vikt 4,8 g.
CARMOSÉHÄNGE, sterlingsilver, ametist, åttkantslipade diamanter av lägre kvalitet, längd 18,0 mm inklusive ögla, vikt 1,6 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, vita safirer, höjd 26,0 mm, vikt 2,9 g.
Glas Skålar
SKÅL, glas, med blå kant, Steninge slott, Lena Hansson, diameter 20 cm, mindre ytslitage.
COLLIER, doserat, kulor av labradoit, mindre fasetterade kulor av hematit, längd 50 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, blandade färgstenar, mindre kulor och lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, tre rader, barocka odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd ca 50 cm.
SMYCKESET, armband och collier, förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgad grön pärlemor, armband 18,5 cm, collier 50 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna, rosa och vita, lås i gulmetall, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor, knappformade, ca 8,0 mm, stift, vikt 1,8 g.