Avslutad | Allmänna – Tisdag 1 oktober
FINGERBORG, 2 st, silver, vitmetall, Bernard Hertz, Stockholm,1917/1918 höjd 21/20 mm, 7,1 g.
HÄNGE, silver, lila glassten, broschdel i vitmetall, mittstenens diameter ca 9 mm, hängets mått 55 x 40 mm, vikt 20,7 g, nagg.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, syntetisk opal, cubic zirconia, bredd 7 mm, vikt 0,5 g, stift.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Florin, 1889, Österrike, kvalité ca 01, diameter 29 mm, vikt 12,3 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Half Crown, 1845, England, kvalité ca 1, diameter 33 mm, vikt 14,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler Specie, 1838, Karl XIV Johan, kvalité ca 1+, diameter 39 mm, vikt 33,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1871, på 61, Karl XV, kvalité ca 1+, diameter 25 mm, vikt 8,4 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Frimurarna, S:t Johannislogen, 1756-1906, diameter 50 mm, vikt 68,8 g, gravör Erik Lindberg.
Mynt Svenska mynt
3 NÖDMYNT, koppar, Daler SM, 1718-1719, kvalité ca 1 - 1+/01, total vikt 13,7 g, 2 Flink och Färdig, 1 st Hoppet (hjärter).
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1782, Gustav III, kvalité ca 1 diameter 41 mm, vikt 29,1 g, lite repor.