Avslutad | Allmänna – Tisdag 1 oktober
Keramik Fat
FAT, lergods, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, gaka, 1900-talets mitt, mått 30 x 24,5 cm, bruksslitage.
Kuriosa Nysilver
KANDELABER, 2 stycken, nysilver, med plats för tre ljus, höjd 44 cm, mönstrade, gravyr.
ENSTENSRING, 9K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca Cr/VS, storlek 17 mm, vikt 1,1 g.
RING, 18K guld, år 1962, stl 17 mm, blå sten, skev ringskena, vikt 2,7 g, sten med slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, stift, snurrebussar saknas, vikt 0,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/P, storlek 17 mm, vikt 4,4 g.