Avslutad | Allmänna – Tisdag 17 september
YVONE CHRISTA, örhängen, silver, citriner, rosenkvarts, larimar, höjd 71 mm, vikt 14,9 g, sammetsfodral, ca 2024.
RING, sterlingsilver, svarta diamanter, smaragdslipad bergkristall, Paula Pantolin, öppen modell, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, slitage.
ARMRING, förgyllt sterlingsilver, monogram, Paula Pantolin, gångjärnsöppning, vikt 71,0 g.
Keramik Vaser
VAS, lergods, modell 121, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, grafika, 1900-talets mitt, höjd 14 cm, diameter 9,5 cm, bruksslitage.
Keramik Vaser
VAS, lergods, modell 122, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, grafika, 1900-talets mitt, höjd 16 cm, diameter 12,5 cm, bruksslitage, mindre nagg.
Keramik Fat
FAT, lergods, modell 120, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, grafika, 1900-talets mitt, höjd 5 cm, diameter 23 cm, bruksslitage, mindre nagg.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1877, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 18 mm, vikt ca 9,0 g.