Avslutad | Allmänna – Tisdag 17 september
Klubbad för
Glas Karaffer
KARAFFER, 2 st, glas, kork, en med handtag, höjd med kork ca 35 och 36 cm, visst slitage.
Kuriosa Tenn
LJUSSTAKAR, 2 st, tenn, svagt konade kolonnskaft med kannelyrer, pärlbård, Empir, Sverige 1833, mått 24,5x11,5 cm, vikt 897,4 g, löstagbara manschetter, slitage, bucklor.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 4 Riksdaler Riksmynt, 1871, Karl XV, kvalité ca 1+, diameter 39 mm, vikt 34,1 g.
COLLIER, 3-radigt, gulmetall, labradorit, peridot, mossagat, längd 40-45 cm, vikt 7,4 g.