Avslutad | Klockor – Lördag 3 augusti
OMEGA, "J.P.Brandt", herrur, 33,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11126049, Boett nr. JPB, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1948.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono Aluminium, Cal 220 TEEA, Verk nr. 308648, Serie nr. 308648, Ref nr. AL 38 TA, Boett nr. L 56839, herrur, 38 mm, aluminium/gummi, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne i aluminium, ca 2006.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Submersible, Chronometer, Cal OP III, Verk nr. 500546, Serie nr. J 0644/1300, Ref nr. PAM 00024, Boett nr. OP 6688 / BB 1227247, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, läderband (se fördjupad info), cert, juli 2007, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m / 1000ft), Diver 300 M, Chronometer, Cal 3330, Verk nr. 86671342, Serie nr. 86671342, PIC nr. 212.30.42.50.01.001, Ref nr. SU 378.0525, Boett nr. 178.0525, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, svart keramisk ring, originallänk, viklås, Ref nr. 1616/749, cert, mars, 2014, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat 44, Chronometre, "Tachymetre", Cal B01, Verk nr. 3013441, Serie nr. 3013441, Ref nr. AB011012, Boett nr. 4509B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband (Military), viklås, cert, juli 2015, box, ytterkartong.
BREITLING, Super Avenger II, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2741645, Serie nr. 2741645, Ref nr. A1337111, Boett nr. 241x B5, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W3717/168A, cert, september 2015, box, ytterkartong.
OMEGA, frackur, 48 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 12542588, Boett nr. 374-14, stål (Staybrite), ankargång, skadat glas, skadad urtavla, bucklor, ca 1951.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna Oval, Serie nr. 000780, Boett nr. 423, damur, 34,5 x 30 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), pärlemorurtavla med briljanter (9 st. 0,05 ctv), skadad urtavla, briljanter på boetten (3 st. 0,015 ctv), läderband, originalspänne, ca 2010.
OMEGA, Constellation, Serie nr. ej bevarat (se fördjupad info), Ref nr. DR 795.1080, Boett nr. 795.1080, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), skadade visare, defekt, integrerad originallänk i stål (skadad), viklås (skadat, saknar logga), Ref nr. 6104/465.6, ca 1986.
IWC, Schaffahusen, Mark XV "Fliegeruhr", Cal 30110, Serie nr. 3097929, Ref nr. IW325311, Boett nr. 3073729/3253, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2005, box (skadad).
Klockor Bordsur
CARRERA Y CARRERA, bordsur, 200 x 110 x 170 mm, Serie nr. S.23, Ref nr. 145-98, förgyllt silver/bergkristall, quartz, pantrar, batterilock saknas, alarmvisare saknas, ca 1990, fodral. Limiterad och numrerad. (Nummer 23 av 30).
LONGINES, Conquest (30bar/300meter), Serie nr. 50254974, Ref nr. L3.381.4.97.6, Boett nr. L3.381.4, damur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. L600151201 W, längd 170 mm, ca 2020.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. 8519537, Cal 2135, Verk nr. 093555, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla/visare, servicebehov (se bilder på urverk), Jubileelänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 62523D.18-I9/468 B, cert, december 1984, box.
TAG HEUER, Link Professional (200 METERS), Serie nr. AN8606, Boett nr. WT1310, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad visare, ej signerat urverk, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0556-G-B2, längd 163 mm, ca 2000, box (skadad).
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Challenge 44, Chronometer, Cal ETA 7753, Verk nr. 683285, Serie nr. 2107488, Boett nr. 01.0007, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, längd 180 mm, ca 2010.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 83 (Inca), Serie nr. 1084411, Boett nr. 1109275, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumade visare, skadad urtavla (saknar lume), läderband, ca 1944.
LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300m), Cal 633 (ETA 2824-2), Serie nr. 36793590, Ref nr. L3.641.4.56.6, Boett nr. L.3.641.4, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600123880, cert, oktober 2011, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 78894645, Serie nr. 78894645, PIC nr. 311.33.42.30.01.001, Boett nr. STZ005923, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, NATO-band, läderband, viklås, Ref nr. 94521613/GJB, cert, januari 2022, box, ytterkartong.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 157.06, Ref nr. W51006Q4, Boett nr. 2301/CC181327, midsize, 25 x 22 (30) mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 1997, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, "Bright Blue Diamond Dial", Ref nr. 126234, Serie nr. 51H050E8, Cal 3235, Verk nr. 4X9585G0, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Oysterclasp/Easylink), Ref nr. 62800-9LM/5CC+6XF, cert, juni 2021, box, ytterkartong.