Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 1,7 g.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, carréslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, en diamant är naggad.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld med citrin 0,93 ct, 28 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 3,1 g,
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 rubiner 0,23 ctv, 20 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca W/SI, vikt, 1,8 g, stift
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med 3 st odlade sötvattenspärlor ca 5,2 mm, 13 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 2,4 g.
ALTON, ring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, granat 1,65 ct, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, vikt 0,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamater ca 0,15 ctv, ca TW/VS, vikt 0,9 g, stift, saknar en snurrebuss.
L´ETUI, alliansring, platina, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2011, stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
HÄNGE, 18K vitguld, onyx, 15 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, höjd 34 mm, vikt 2,8 g.
W.A BOLIN, alliansring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, en skadad sten, stl 15 mm, vikt 2,8 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 14K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,16 ct ca W/VS, vikt 0,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,5 - 7 mm, lås i silver, längd 50 cm, slitage.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 2,1 g.