Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti
RING, 18K rodinerat guld, briljant-, prinsess- och baguettslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18 mm, vikt 5,9 g, i behov av rodinering.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,2 g, en diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, stl 18 mm, vikt 6,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, diamant med slitna fasettkanter, gravyr.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, rubiner, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, rubiner med sakador och nagg.
CARMOSÈRING, 18K guld, rubin, äldre briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct, ca TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
TRESTENSRING, 14K guld, gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 1,3 g, svaga fattningar, diamanter med nagg och naturaler.
BESTICKSERVIS, silver, 20 delar, modell Chippendale, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 7 bordsknivar, efterrättssked, GAB, totalvikt 1004,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1977, stl 18,25 mm, vikt 6,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, hjärta, höjd 15 mm, vikt 0,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
HÅRSMYCKE, 2 delar, silver, blombuketter, mått 70 x 51 mm & 96 x 45 mm, totalvikt 11,3 g, trasig ask.
ÖRHÄNGEN, silver, delvis förgyllda, rosenslipade diamanter, Nordiska Affineriet, Helsingborg 1950, höjd 20 mm, skruvmekanism, vikt 5,0 g.