Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti
HÄNGE, smyckeägg, förgyllt silver, grön emalj, paste, några stenar saknas, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, delvis rodinerat, smaragdslipad smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade ametister, höjd 21 mm, vikt 5,3 g, stift, ena ametisten med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala odlade sötvattenspärlor, höjd 18 mm, vikt 3,8 g, stift, saknar stopp.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, boutonformade, ca 9,5 mm, vikt 2,8 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 57 cm, knutet, vikt 33,0 g.
RING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g,