Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti
CARLO CANTELLI, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 13,7 g,
RING, 18K guld, rosa turmalin 13,80 ct, gröna turmaliner 0,58 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, 4 prinsesslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW/VS, Anders Fors, Stockholm 2005, stl 15,75 mm, vikt 8,8 g, gravyr, en sidosten har liten skada på paviljongen.
GEORG JENSEN, sterling silver, nr 462, längd 62 cm, vikt 23,3 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, hjärta, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, tygrem, längd ca 40 cm, vikt hänge 14,1 g, originalpåse.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,5 g, diamanter med naturliga håligheter och inverterade naturaler, nagg.
Visa varaSmycken Ring
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, matterad yta, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 16,3 g, originaletui, ytterkartong.
ATELIER BORGILA, armband, sterlingsilver, signerad Rikard Waterval, Stockholm 1993, längd 21 cm, vikt 38,2 g.
RIKARD WATERVAL, armband, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1994, längd 18 cm, vikt 18,8 g.
ATELIER BORGILA, brosch, sterlingsilver, emalj, Stockholm 1957, mått 57x28 mm, vikt 7,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Scandik Symbol, Stockholm 2011, stl 18,25 mm, vikt 7,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love Ring 2, 18K guld, Charlotte Lynggaard, stl 18,75 mm, vikt 7,3 g, slitage.
RING, 18K roséguld med 7 safirer 1,53 ctv, 6 briljanter 0,54 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 5,4 g
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld med 14 rosa safirer 0,21 ctv, 52 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 3,4 g.
LAPPONIA, manschettknappar, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland, 30x23 mm, vikt 31,9 g.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS2 , 8 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g,