Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, silver, ametister, rosenkvarts, höjd 32 mm, vikt 11,3 g, stift, påse.
SANDBERG, enstensring, Ringo, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g, litet nagg på kuletten.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld 7 briljantslipade idamanter ca 0,70 ctv ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld/vitguld, lövliknande, clips, ca 22 x 19 mm, vikt 11,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, cabochonslipad onyx, mått lås ca 21 x 16,4 mm, vikt 10,8 g.
ARMRING, 14K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 13,3 g.
MANDELSTAM, örhängen, sterlingsilver citrin, emalj, 18K guld i krokarna, vikt 8,9 g, originaletui, graverad siffra "876".
KALEVALA, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VS enstaka ligger på gränsen till SI, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, etui, gravyr, slitage.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, morganit 0,99 ct, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 209, sterlingsilver, Kristian Moehl-Hansen, Danmark 1933-44, mått 45x33 mm, vikt 14,0 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, tsavoriter 1,41 ctv enligt gravyr, längd 16,5 cm, vikt 6,2 g, några tsavoriter med nagg.
ENSTENSRING, prinsesslipad diamant ca 0,70 ct, ca FLY/VS2, GIA certifikat 5222488726, stl 17 mm, vikt 2,9 g, små nagg på rondisten och slitna fasettkanter på paviljongen.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 ovalslipade akvamariner ca 13,50 ctv längd 15 cm, vikt 7,0 g, några akvamariner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, peridoter ca 5,60 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 3,9 g, krokar med stopp.
ARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 16,5 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, Stockholm 1996, stl 17 mm, vikt 7,8 g, en diamant med nagg på kuletten.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 14K guld, briljantslipad diamant 0,05, ca TW/VS, mått 21x18 mm, vikt 9,7 g.