Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli
EBBA BRAHE, örhängen, 18K guld, Shoot the Star, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,4 g.
EBBA BRAHE, örhängen, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter, stift, vikt 1,6 g.
BENGT LILJEDAHL, ring, 18K guld, opal ca 4-5 ct, mått ca15,2 x 12 x 4 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stl ca 18,25 mm, vikt 18,3 g, små repor på opalen.(d)
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g,
TIFFANY & CO, armband, Double Loving Heart Bracelet, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, design Paloma Picasso, längd 18 cm, vikt 1,9 g, originaletui.
TIFFANY & CO, collier, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, design Elsa Peretti, längd 41 cm, vikt 1,6 g, originaletui.
TIFFANY & CO, ring, platina, Diamond Hoop Ring, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, design Elsa Peretti, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drops Charm, Blackberry, sterlingsilver, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca TW/VS, smyckespåse, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navettslipade tsavoriter 0,77 ctv, 10 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,9 g, topas med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, navettslipade peridoter 0,73 ctv, 10 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,9 g, topas med nagg.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42/46 cm, vikt 1,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, blå topas 1,29 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42/46 cm, vikt 2,2 g.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver / 18K guld, modell 313, Regitze Overgaard, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, originaletui.
JORMA LAINE, hänge, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Finland höjd 75 mm, vikt 15,6 g, bergkristall med nagg, otydliga stämplar,
GEORG JENSEN, armring, nr 55, sterlingsilver, design Harald Nielsen, mått 53x58 mm, vikt 56,0 g, något skevt.
TENNISARMBAND, 18K trefärgat guld, 228 briljantslipade diamanter 3,14 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 20,6 gram.