Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli
ROSA TAIKON, manschettknappar, silver, tvinnad bård, Stockholm 1967, diameter 24 mm, signerade, vikt 23,3 g.(d)
CARTIER, manschettknappar, sterlingsilver, palladuim finish, ref.nr. 2210AH, diameter 18 mm, vikt 19,1 g, originaletui.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Return To Tiffany Mini Heart Tag Pendant, 18K guld, 42 cm, vikt 3,8 g.
TIFFANY & CO, armring, T Wire Bracelet, 18K guld, pärlemor, diameter 56 mm, vikt 6,5 g, originaletui, ytterkartong.
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Sweet Alhambra, ref nr JA707093, 18K guld, pärlemor, längd 38/40 cm, vikt 2,8 g, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K guld, ametist, 2 triangulärt slipade gröna turmaliner, Frankrike, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
BVLGARI, manschettknappar, sterlingsilver, diameter 17 mm, totalvikt 19,7 g, originalask, ytterkartong, bruksslitage.
EBBA BRAHE, Elsa ring, 18K vitguld, 0,5 ct, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, orginaletui och certifikat från 19 juni 2024
OLE LYNGGAARD, collier, peridoter, gröna färgade sötvattenspärlor, dobbar i 18K guld, ej lås, längd 42,5 cm, ej märkt Lynggaard.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, 18K guld/roséguld, sterlingsilver, serpentin, stl 56, vikt 7,4 g, etui från Lynggaard men ej original.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,40 ct, ca W(H)/VS2, Ateljé Guld-Bros, Stockholm 2001, stl 18,25 mm, vikt 25,2 g, diamanten med slipad kulett.
ARMRING, 18K vitguld, dropp- och 56 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS, 5,5x4,5 cm, vikt 5,7 g.
SIGURD PERSSON, collier, sterlingsilver, akryl, 2003, hängets höjd 47 mm, vikt 21,8 g.(d).
THEO FENNELL, örhängen, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter, höjd 34 mm, vikt 10 g.
PER BORUP, enstensing, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.